Světové měny

Na světě jsou různé měny. Tahle věc nás většinou začne zajímat, až se vydáme do ciziny na dovolenou a začneme měnit české koruny za cizí měnu. Ještě před pár lety to bylo složitější, neboť v mnohých zemích Evropské unie byla jiná měna. Každá země měla svou národní měnu. Bylo tedy nutné české koruny za příslušnou měnu vyměnit. Od zavedení eura to už však nemusíme dělat, v mnoha zemích platí pouze euro. Pořád však ještě zbývá hodně zemí, kde si potřebujeme české koruny za jinou měnu vyměnit. Pojďme si některé světové měny v krátkosti přiblížit.

Začneme u eura, které spatřilo světlo světa ve většině zemí Evropské unie v roce 2002. Jeho krátký a výstižný název je odvozen z názvu kontinentu, který je nazván po bohyni Europě, ženě řeckého boha Dia. Momentálně používají euro tyto země: Andorra, Belgie, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Lucembursko, Monako, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Řecko, San Marino, Slovinsko, Slovensko, Španělsko a Vatikán. Dílčí jednotka eura je 100 centů.

Další velmi silnou evropskou měnou je britská libra, kterou se platí ve Velké Británii. Dílčí jednotka britské libry je 100 pencí. V minulosti libra označovala jednotku hmotnosti. Jedna libra byla totiž 453 gramů.

Když se porozhlédneme po světě, tak nejsilnější měnou je bezesporu americký dolar. Dílčí jednotkou dolaru je 100 centů. Původ tohoto slova se však vyvinul na evropské půdě, neboť slovo pochází z původního názvu stříbrné mince tolar. Dolar však není pouze měnou ve Spojených státech, ale používá se jako platidlo také v Austrálii, na Cookových ostrovech, ve Fidži atd.

Velmi rozšířenou měnou je také rupie, která se používána v asijských zemích. S rupií se setkáte například v Pákistánu, Indii, Indonésii, Nepálu, Srí Lance. Dílčí jednotkou rupie je 100 piasů. Původ tohoto slova je potřeba hledat v sanskrtu, kde znamenalo „mincovní stříbro“.

Publikováno: 05. 09. 2011

Kategorie: Peníze

Autor: Hanka Míková