Historie Amerického Dolaru

Americký dolar má za sebou poměrně dlouhou historii, neboť byl zaveden již v roce 1785. Americký dolar má ve světě velmi dominantní postavení, takže se v současné době jedná o nejpoužívanější peněžní oběživo na světě. Americký dolar je rovněž světovou rezervní měnou. Mnohé centrální banky drží dolar společně se zlatem jako rezervu.

Americký dolar je národní měnou Spojených států. Používá se však také v Salvadoru, Ekvádoru, Východním Timoru, v Palau, na Marshallových ostrovech a Mikronési.

I když je dolar měna Spojených států, původ jména dolar pochází z Česka. Název dolar je totiž odvozen z jáchymovského tolaru, který se zde razil v 16. století. Na americký kontinent se dostal zásluhou španělských kolonizátorů, kteří používali španělský dolar.

Mezinárodním označením amerického dolaru je USD. Symbolem dolaru je pak $. Jeden dolar má celkem 100 centů. Zvláštnosti americké měny je, že americký dolar má kovové mince pouze do hodnoty jednoho dolaru, co má hodnotu vyšší, je už v podobě papírových bankovek. Nejvyšší papírovou bankovkou je 100 dolarů. Bankovky s hodnotou nad 100 dolarů se už od roku 1969 nepoužívají. Kovové mince existují a jsou v hodnotě 1, 5, 10, 25, 50 centů a jednoho dolaru. Jedno dolarovka však existuje také v papírové podobě. Papírové bankovky jsou k dispozici v hodnotách dvou, pěti, deseti, dvaceti, padesáti a sta dolarů.

Dolarové bankovky mají také své přezdívky. Ve Spojených státech se jim přezdívá greenie nebo buck. Všechny papírové bankovky mají velmi typickou zelenou barvu. Dalším typickým znakem jsou pak podobizny významných amerických státníků, zpravidla se jedná o bývalé prezidenty. Nejznámější je asi podobizna amerického prezidenta George Washingtona, která zdobí jednodolarovou bankovku a také pětadvaceti centovou minci.

Publikováno: 25. 11. 2011

Kategorie: Peníze

Autor: Hanka Míková