Platební karty

Platební karta je v posledních letech běžnou součástí běžných účtů. Velkou předností platebních karet je především v jejich bezpečnosti. Přes platební kartu totiž dnes můžete platit přes internet nebo u pokladny v obchodě. Když máte platební kartu, nemusíte již mít hodně peněz ve vašich peněženkách, takže kapsáři si už postupem času mohou přijít pouze na drobné peníze. Platební kartu mohou sice také ukrást, ale tu můžete velmi jednoduše a rychle zablokovat, takže vaše peníze budou v bezpečí. S platební kartou se rovněž ke svým finančním prostředkům můžete dostat kdykoliv, bankomaty totiž fungují 24 hodin denně. Platební karta se většinou vydávají k bankovnímu účtu nebo úvěrovému účtu.

Platební karty však dneska nevydávají pouze banky, ale i družstevní záložny nebo úvěrové společnosti. Mezi nejznámější karetní společnosti ve světě patří zejména American Express, Diners Club, MasterCard a Visa.

Platebních karet máme samozřejmě několik typů. Podle typu provedení karty máme embossované karty, elektronické karty a virtuální karty. Embossované karty mají na sobě napsané slovo embossing, což znamená, že s nimi můžete platit na mechanických snímačích nebo na elektronických platebních terminálech. Elektronické karty jsou pak výhradně pro elektronicky provedené převody v platebních terminálech. Virtuální karty pak můžete využít k platbám na internetu nebo k převodům peněz bez přítomnosti karty.

Dále rozlišujeme platební karty podle zabezpečení. V tomto směru jsou na tuzemském trhu k dispozici karty magnetické, které jsou vybaveny pouze magnetickým proužkem. Karty čipové, které mají pro změnu pouze čip, magnetický proužek zde nenajdete. Karty hybridní, což je platební karta, která obsahuje čip i magnetický proužek. A nakonec karty bezkontaktní, které obsahují bezkontaktní technologii.

Publikováno: 29. 09. 2011

Kategorie: Co je co?

Autor: Hanka Míková