Bezkontaktní platby

Bezkontaktní platby jsou už na světě. Byly spuštěny na podzim roku 2011, přesněji na začátku října. Do praxe je zavedla Česká spořitelna společně s firmou VISA. Tímto novým produktem si České spořitelna slibuje, že u pokladem velkých nákupních řetězců se podstatným způsobem zrychlí platby drobného zboží. Hlavní výhodou bude, že už nebude zapotřebí zadávat klasický PIN kód, který nakupující musel po každé platbě u pokladny naťukat, aby mohl zaplatit svůj nákup.

Všichni jste už jednou zažili dlouho frontu ve velkém obchodě, která mohla být způsobená tím, že lidé před vámi platili platební kartou. Platební karty se totiž začaly používat ve velkém, klienti tak často platí kartou i jednu či dvě malé položky. Projekt bezkontaktní platby to chce změnit. Postupem času se tedy můžeme dočkat, že u pokladen již vůbec nebudeme muset vůbec vytahovat náprsní tašky nebo peněženky a hledat v nich kovové mince na zaplacení pečiva nebo novin.

Jak to vše funguje? Je to velmi snadné, nakupující si u pokladny přiloží svou platební kartu do vzdálenosti několika centimetrů od čtecího zařízení a během okamžiku se automaticky provede platba. Není zapotřebí složitě zadávat PIN, transakce proběhne skutečně během několika vteřin.

V současné době jsou platební karty VISA České spořitelny duální, což umožňuje nakupujícím obě možnosti placení – kontaktní i bezkontaktní. Plán České spořitelny je, aby se v dohledné době dala bezkontaktní platba využít nejen ve velkých obchodech, ale také v malých prodejnách, v bufetech, v kavárnách nebo restauracích. Můžeme také čekat, že za chvíli přibudou i další banky v České republice, které bezkontaktní platby budou svým zákazníkům nabízet. V cizině jsou už tyhle platby naprosto normální. Pokud si takovou zázračnou kartu pořídíte, budou vaše nákupy určitě rychlejší.

Publikováno: 02. 12. 2011

Kategorie: Co je co?

Autor: Hanka Míková