Česká Koruna

Česká koruna historicky navazuje na československou korunu, která vznikla v roce 1918. V roce 1918 vzniká samostatný Československý stát a bylo potřeba zavést novou měnu. Název „Koruna“ znamená královská koruna a býval častým názvem národních měn. Tehdejší měna v Československu se však také mohla jmenovat úplně jinak. V sázce byly názvy hřivna, frank, sokol nebo lev. Nakonec to vyhrála koruna, kterou se tady nakonec platilo i za Rakouska-Uherska, neboť tehdejší mince měly název Rakousko-uherské koruny. Oficiální zkratka československé koruny byla Kč, po roce 1945 pak Kčs.

Po rozpadu Československa na konci roku 1992 vzniká i nová měna České republiky. 8. února roku 1993 se oficiálně začíná používat české koruna se zkratkou Kč. Mezinárodní zkratka pro českou korunu pak je CZK.

Návrh na minci české koruny prošel oficiální soutěží. Soutěže se účastnilo šest účastníků, kteří v krátké době vypracovali své návrhy na korunovou minci. Tyhle předloženého návrhy pak posoudili odborní experti, kteří nakonec vybrali návrh akademické sochařky Jarmily Truhlíkové-Spěvákové. Tento návrh na jedné straně mince zobrazoval stylizovanou svatováclavskou korunu jako symbol české státnosti. Na druhé straně mince byl pro změnu český lev bez štítu. Bankovní rada České národní banky tento návrh také potvrdila a dále navrhla, aby na straně mince se svatováclavskou korunou byl doplněn textem „KORUNA ČESKÁ“. V této podobě je korunová mince naší republiky dodneška.

V současné době má české měna mince v nominální hodnotě 1, 2, 5, 10, 20 a 50 korun. Papírové bankovky mají nominální hodnotu 100, 200, 500, 1000, 2000 a 5000 korun. Na papírových bankovkách jsou vyobrazeny slavné osobnosti českých dějin. Na tisíci koruně je například historik František Palacký, na pětistovce pro změnu spisovatelka Božena Němcová.

Publikováno: 30. 11. 2011

Kategorie: Peníze

Autor: Hanka Míková