Historie Britské Libry

Britská libra je oficiální měnou ve Velké Británii. Britská libra je někdy označována jako libra šterlinků. Znakem britské libry je £, mezinárodní kód měny je GBP.

Libra je pravděpodobně nejstarší používanou měnou na světě, její dějiny sahají až do osmého století našeho letopočtu. Nejdříve však libra znamenala pouze jednotku hmotnosti. V dřívějších dobách tedy libra znamenala určité množství stříbra vážící jednu libru. Jedna libra představovala tehdy 453 gramů. Postupem času se z váhavé jednotky stala jednotka peněžní.

Počítání libry bylo v minulostí jiné než je tomu dnes. Jedna libra se totiž v minulosti skládala z 20 šilinků a každý šilink pak z 12 pencí. Změna přišla v roce 1971, kdy byla zavedena desítková soustava. Od té chvíle má jedna libra 100 pencí. Kromě jedna libry má Velká Británie ještě bankovky v hodnotách 5, 10, 20 a 50 liber.

Co se týče mincí, tak nejmenší mincí je ve Spojeném království 1 pence, největší pak 2 libry. Naprosto výjimečně můžete narazit i na pětilibrovou minci.

Přestože je libra šterlinků oficiální měnou celého Spojeného království, v rámci jednoho království se varianty bankovek v jednotlivých zemích nepatrným způsobem liší. Platí to i na území jedné země. Vzhled bankovek se totiž liší ve Walesu, Skotsku i Severního Irska. V Anglii je na bankovkách vyobrazena královna Alžběta druhá.

S britskou librou se po celém světě velmi často obchoduje, jedná se o čtvrtou nejrozšířenější měnu na světě. Z tohoto důvodu není problém ani v České republice směnit naše koruny za britské libry. Aktuální kurzy britské libry vůči české koruně můžete každý den sledovat na internetu, kde je nakonec přehled všech nejdůležitějších měn na světě. Přehled kurzů všech světových měn můžete například najít na webových stránkách kurzy.cz nebo peníze.cz.

Publikováno: 10. 11. 2011

Kategorie: Peníze

Autor: Hanka Míková