PIN

Toto velmi krátké slovo asi už každý zná. Pin je de facto zkratka z anglických slov personal identification number a v české jazyce znamená osobní identifikační číslo. PIN se dnes většinou používá u platebních karet a má čtyři čísla. Tahle čtyři čísla dostane každý nový majitel platební karty, aby si mohl ze své karty vybírat peníze z bankomatu. Čtyři čísla se zdají být snadno zapamatovatelná, ovšem může se klidně stát, že nám prostě čtyři číselka vypadnout z hlavy.

Asi jste už slyšeli, že bankomat občas někomu spolkne platební kartu. To je vždy nepříjemná situace, zvláště, když akutně potřebuje vybrat peníze. Většinou se tak stane v případě, že opakovaně zadáte špatné PIN nebo vám vypršela platnost vaší karty. Jak postupovat, když se vám tato situace někdy přihodí.

Ze všeho nejvíce je potřeba zachovat chladnout hlavu a zbytečně nepanikařit. Je-li bankomat součásti vašeho bankovního domu, jděte rovnou na přepážku s informacemi a požádejte o navrácení karty. Pokud není možné platební kartu vrátit, nechte kartu ihned zablokovat. Okamžité zablokování karty vám garantuje, že karta nebude nikým zneužita pro žádná elektronické transakce.

Může se vám však stát, že bankomat se nenachází v bezprostřední blízkosti vaší banky, ale například v nákupním centru. Pak je potřeba zavolat na telefonní číslo, které je uvedené na bankomatu. Operátor příslušného bankomatu vám většinou sdělí důvod zadržení vaší karty. I v tomto případě je potřeba vaši platební kartu dočasně zablokovat.

Kdy spolknutou kartu dostanete zpět? Pokud se jednalo jenom o technický problém bankomatu, dostanete kartu hned. Pokud však vaše karta uvízla v bankomatu na příkaz vaší banky, tak počítejte, že svou platební kartu znovu uvidíte do dvou až tří dnů. V případě, že jste použili cizí automat, se celý proces může ještě prodloužit.

Publikováno: 10. 10. 2011

Kategorie: Co je co?

Autor: Hanka Míková