Jak šetřit peníze

Možností, jak ušetřit peníze, je opravdu mnoho. Plýtvání za zbytečnosti se ubrání jen málokdo. Někdy peníze doslova vyhazujeme z okna, aniž o tom máme potuchy. Další část lidí o svém zlozvyku ví, ale není schopna s tím něco dělat. Šetření je zkouška vůle a dá se to srovnat s odvykáním ze závislosti. Ušetřit neumí každý, ale kdo to zvládne, může peníze vložit do něčeho smysluplného. Třeba do podnikání.

Při prvních náznacích plnícího se prasátka jo mnozí rozbijí a utíkají je "rozumně" investovat. Zkusme si na několika případech ukázat, kde všude se dá snadno ušetřit

Kouření

Pakliže se oddáváte tomuto nemodernímu trendu, máte na půl vyhráno. Jde o nejzásadnější položku, kde se dá ušetřit nemalý peníz. Pouhé dvě krabičky měsíčně vám ušetří bezmála 2 stokoruny a pokud si jasně vymezíme denní příjem na deset cigaret z 20, tak ušetříme polovinu z celkových výdajů na kouření.

Domácnost

V tomto rezortu se skrývá ohromné množství odtoku financí, které můžeme uspořit. Vše je o přístupu a znalostech. Je spousta publikací a článků, jež vyšly na toto téma. Pokud budeme chtít vyzdvihnout ty nejzásadnější, tak se zaměřme na úsporné žárovky, které dokáží oproti obyčejným ušetřit až několik set korun ročně.

Ostražitost je na místě i u protékajícího vodovodu, či toalety. Stejnou důležitost přikládejte k novým spotřebičům s minimálním označením A. Starou ledničku po babičce konečně pošlete do věčných lovišť a zainventujte do položek, které vám svou úsporou peníze do dvou let vrátí.

Čím jsme starší, tím hůře se učíme novým zvyklostem Máme své rituály a zaběhnutý život. Zkuste s úspornými omezeními pozvolna a pomalu si přidávejte další. Uvidíte, že vám našetřené peníze udělají radost.

Publikováno: 19. 01. 2023 / Aktualizováno: 23. 04. 2011

Kategorie: Úspory a investice

Autor: Hanka Míková