Co je konsolidace půjček a jak vám může pomoct?

Dostali jste se do finančních problémů, protože splácíte více půjček? Konsolidujte je, zaznívá ze strany bank a nebankovních společností. A ve skutečnosti zájem o konsolidace půjček skutečně roste. Výhody jsou zjevné – výrazně nižší měsíční splátka a v konečném důsledku méně napjatý rozpočet. Ale skutečně je sloučení půjček správným krokem? Měli byste se seznámit se všemi důležitými informacemi.

Základní charakteristika konsolidace

Konsolidace půjček není nic jiného než sloučení více závazků do jednoho. V praxi to znamená, že banka či nebankovní společnost zajistí, aby byly umořeny všechny stávající závazky. Poté začnete splácet jedinou půjčku. K výhodám konsolidace patří lepší přehled ve financích a výdajích, platba nižší měsíční splátky a možnost sloučení širokého portfolia produktů – konsolidují se klasické půjčky, leasingy i jiné závazky. Výši splátky si (v rámci limitů poskytovatele) nastavíte tak, vyhovovala vaší finanční situaci. Zajištěné pohledávky obvykle konsolidovat nelze, ale někteří poskytovatelé dělají výjimku. Na nabídky konsolidace narazíte u většiny českých bank a u některých nebankovních společností. Většinou je možné konsolidovat závazky do výše 500 tis. až 1 mil. Kč. Ručení není podmínkou, ale v případě vyšší částky již budete muset disponovat spolužadatelem.

Stinná stránka (nevýhody) konsolidace

Výhody konsolidace máme za sebou. Ale co negativa? Z logiky věci vyplývá, že snížením měsíční splátky narůstá celková doba splatnosti. V praxi to znamená, že celková splatná částka bude vyšší (často výrazně) než součet předchozích dluhů. Nabízí se proto otázka, zda má vůbec cenu konsolidovat. Na to si musíte odpovědět sami. Konsolidace je dobrým řešením pro každého, kdo si nemůže dovolit splácet vysoké splátky a nechce se dostat do dluhové pasti. A kolik se kde přeplatíte, vám pomůže vypočítat srovnání konsolidací půjček.

Publikováno: 02. 10. 2021

Kategorie: Půjčky

Autor: Hanka Míková

Tagy: konsolidace půjček | srovnání konsolidací půjček