Úroky

Když chceme zhodnotit své peníze, tak většinou své finanční prostředky vložíme na spořící účet nebo termínovaný účet, kde jsou naše peníze relativně bezpečné. Při rozhodování o spořícím nebo termínovaném účtu často rozhoduje výše úroků. Úrok je tak odměna za půjčení peněžních prostředků té či oné bance nebo bankovnímu domu. Námi vybraná banka nám slíbí určitý úrok z našeho vkladu, který se však v průběhu let může pohyblivě měnit. Banka zpravidla půjčené peníze sama dále půjčí nebo výhodným způsobem investuje.

Úrok je tedy peněžní částka, která se nám měsíčně nebo ročně připisuje na našem účtu. V dnešní době jsou dokonce už banky, které svým klientům připisují úroky denně. Většina tuzemských bank nabízejí při spořícím nebo termínovaném účtu internetové bankovnictví, takže připisované úroky můžete pravidelně sledovat na svém počítači.

Dnešní spořící účty již nemají žádné časové období, kdy si své peníze na účtu můžete ponechat. Spořit tak můžete klidně čtyři měsíce nebo dva či čtyři roky. Spořící účet můžete kdykoliv zrušit, aniž byste museli platit nějaké penále nebo poplatky. Jediné, co je potřeba u spořících účtů hlídat a porovnávat, je výše vašeho vkladu. Mnohé banky mají totiž výhodně zúročení vašich peněz až od určité výše vašeho vkladu. Někde je to 30 000 korun, někde pro změnu 100 000 korun.

U termínovaného účtu je situace jiná. Tam je potřeba bance slíbit, že po dobu jednoho, dvou nebo tří let nebudete své peníze vybírat vůbec. Pakliže tento slib dodržíte, máte nárok na slíbený úrok.

Srovnání nabídky různých tuzemských bank již dneska nabízejí četné internetové portály, které se vyloženě specializují na porovnání úroků u jednotlivých bankovních domů. Na těchto webech je také praktická kalkulačka, která vám během několika vteřin vypočítá vaší odměnu z úroků.

Publikováno: 26. 08. 2011

Kategorie: Půjčky

Autor: Hanka Míková