Co je to půjčková služba?

Půjčky byly v historii nedílnou součástí pomoci mnoha bohatým lidem k úspěchu. Žádný podnik nikdy nedosáhl úspěchu ve velkém měřítku bez nějaké finanční pomoci, ať už od známé osoby nebo od banky. Půjčky pomohly nejen velkým podnikatelským záměrům, ale také milionům lidí na celém světě při rozvoji jejich života, například při nákupu nemovitostí, stavbě domů a placení lékařských účtů. Bohužel platí i opak Neschopnost splácet obrovské a zbytečné půjčky způsobila bankrot mnoha lidí, od těch nejbohatších až po obyčejné lidi. Přesto jsou půjčky základní součástí společnosti, jak ji známe. Jaká je tedy výpůjční služba?

Výše půjčky a úrokové sazby se odvíjejí od bonity dlužníka, věřitele a typu půjčky. Úvěrové služby jsou typem úvěru, který využívají jednotlivci a podniky k vypůjčení peněz a jejich splácení po dohodnutou dobu s přidaným poplatkem známým jako úrok. Nezajištěné půjčky jsou spojeny s určitými riziky, ale mohou být použity jako pomoc v nouzi. Hodnota a úroková sazba úvěru závisí na bonitě dlužníka, věřiteli a typu úvěru. V poslední době se objevily rychlé, snadné, spolehlivé a výhodné krátkodobé půjčky. 

Úroková sazba může být také přímo ovlivněna úvěruschopností dlužníka. Výše schválené půjčky závisí na požadované částce a celkové bonitě dlužníka, která se posuzuje podle kritérií, jako je příjem, úroveň vzdělání, místo zaměstnání, sociální postavení a především úvěrová historie. Pokud není úvěrová historie dlužníka dokonalá, může být stále schopen získat půjčku, ale může to být na nižší částku, než jaká byla původně požadována. Dobu splácení a úrokovou sazbu může ovlivnit také bonita dlužníka.

Dlužník si obvykle může zvolit dobu splácení, ale dlouhodobé půjčky mají obvykle vyšší úrokové sazby. Doba splácení těchto půjček může být od několika měsíců (krátkodobé půjčky) až po dvacet pět let u půjček na vyšší částky, jako jsou půjčky na bydlení nebo na bydlení. Existují dva hlavní typy úrokových sazeb: plovoucí a fixní; plovoucí sazba znamená, že jakákoli úroková sazba úvěrové společnosti v době poskytnutí úvěru bude platit po celou dobu trvání úvěru, zatímco fixní sazba fixuje úrokovou sazbu od okamžiku poskytnutí úvěru. Pohyblivé úrokové sazby se nedoporučují u dlouhodobých úvěrů, zejména v době, kdy je ekonomika nestabilní. Dlužníci mohou přecházet mezi oběma typy úroků, ale bude jim účtován poplatek za služby.

Úrokové sazby se odvíjejí od mnoha různých faktorů, jako je ekonomická situace, aktuální tržní sazba a zvolený věřitel. Pohyblivé úrokové sazby bývají o 1-2 % nižší než současné pevné úrokové sazby. Dalším faktorem, který ovlivňuje úrokovou sazbu, je typ úvěru; nezajištěné úvěry mají obvykle vyšší úrokovou sazbu, protože věřitel na sebe bere větší riziko.

Pokud chcete získat nejvýhodnější půjčku na auto, zde je pět tipů, kterými byste se měli řídit: Zajištěné půjčky jsou nejčastějším typem půjček. Když si vezmete zajištěný úvěr, musíte věřiteli poskytnout majetek nebo ručitele jako zástavu. Pokud nejste schopni úvěr splatit, může věřitel převzít vlastnictví tohoto majetku, aby dluh uhradil. Na druhou stranu nezajištěné půjčky nevyžadují žádné zajištění, ale věřitel posoudí vaši úvěrovou historii, aby zjistil, zda jste úvěruschopní. V minulosti byly zajištěné úvěry považovány za nejbezpečnější a nejméně rizikovou variantu a většina bank a finančních subjektů je výhradně nabízela. Menší ad hoc agentury nabízely nezajištěné úvěry s vyššími úrokovými sazbami, aby tak kompenzovaly riziko, které na sebe berou.

V posledních letech se výrazně zvýšila akceptace nezajištěných úvěrů. Tyto služby nyní nabízejí specializovaní poskytovatelé služeb, jakož i státní a soukromé banky. Byly také zavedeny předpisy, které mají zajistit spolehlivost a důvěryhodnost odvětví. Rychlé, snadné a krátkodobé půjčky se stávají stále oblíbenějšími, zejména mezi komunitami, které nemají dostatečné bankovní úvěry. Nezajištěné půjčky jsou známé svou rychlostí a jednoduchostí a FinTech je posunul ještě o krok dál zavedením online platforem pro půjčování peněz, které umožňují dlužníkům žádat o půjčku a získat ji z pohodlí domova. Společnosti jako OnCreditlk poskytují tyto služby

Většinou není nutné vyplňovat žádné papíry a žádost se vyplňuje elektronicky. Jednou z hlavních výhod online půjček je jejich rychlost; celý proces od žádosti až po uložení peněz lze obvykle dokončit již za třicet minut. Nezajištěné půjčky totiž nepotřebují složité žádosti, spoustu dokumentů ani prověřování a digitalizace celý proces ještě urychluje - někdy jej lze vyřídit jen několika kliknutími nebo klepnutími. Kromě toho je proces navržen tak, aby byl dostatečně jednoduchý i pro starší osoby, osoby, které si půjčují poprvé, nebo pro ty, kteří nejsou tak dobří v technologiích, aby mu porozuměli. Většinou není potřeba žádné papírování a žádost se vyplňuje elektronicky.

Všeobecně platí, že jediným potřebným dokladem je fotografie vašeho občanského průkazu a vaše vlastní fotografie. Proces podání žádosti lze dokončit pouze ve dvou až třech krocích. Vzhledem k tomu, že nezajištěné půjčky nevyžadují, aby dlužník splňoval dlouhý seznam kritérií, je velmi pravděpodobné, že půjčka bude schválena i obyčejnému člověku bez silného kreditního skóre, i když nemusí dostat celou požadovanou částku. Dlužníci mohou nyní žádat o půjčku prostřednictvím mobilního telefonu nebo počítače, což znamená, že o ni mohou požádat z pohodlí domova. Tyto půjčky jsou ideální pro naléhavé případy, kdy není dostatek času čekat na schválení a složení zajištěné půjčky od banky. Přestože tyto půjčky mají vyšší úrokové sazby než půjčky zajištěné, díky své rychlosti a výhodnosti jsou v určitých situacích nejlepší volbou. Nezajištěné půjčky s sebou nesou řadu rizik, nicméně při pečlivém zvážení všech pro a proti, výběru renomovaného poskytovatele služeb a sebeovládání mohou přinést tolik potřebnou úlevu v nouzi.

Publikováno: 09. 02. 2023

Kategorie: Půjčky

Autor: Hanka Míková