Poznejte středomořskou architekturu

Ve čtyřicátých letech minulého století, kdy se objevil nový sloh, funkcionalismus, po celém světě. A tento sloh se i u nás doplňoval středomořskou architekturou.

Středomořská architektura se odráží podle podnebí, ve kterém vznikla. Ve středomoří je subtropické podnebí, kdy jsou horká a suchá léta, a mírné a deštivé zimy. V létě bývá na pobřeží průměrná teplota kolem 30 stupňů, v zimě je průměrná teplota 7 stupňů. Samozřejmě zde také převažuje středomořská vegetace, která se výrazně liší od vegetace například u nás, v Česku.

Srážky se objevují ve středomořské oblasti především na jaře nebo na podzim, vlhkost vzduchu je nízká. Na jaře zde vane i horký a suchý vítr, který se nazývá leveche, a který pochází ze severní Afriky, a mnohdy sebou přináší i prach. Druhým typem větru je vítr chladnější, kterému se říká levante.

Mnohé stavby ve světě, a dokonce i u nás, byly ovlivněny středomořskou architekturou, a používaly se například elegantní prohnuté střechy, které byly protnuty dvěma španělskými komínovými tělesy. Charakter středozemní stavby bývá romantický a nevšední.

Ve středomoří jsou stavby ovlivněny podnebím, větrem, sluncem i deštěm. Také mírnější zimy, bez mrazů, ovlivňují mnohé stavby. A protože tyto stavby mají romantický nádech, často se alespoň prvky z této středomořské architektury používají na celém světě.

Ve středomoří existuje mnoho velmi starých staveb, které byly stavěny podle středomořského stylu. Ale i nové stavby, které vznikají, ať se to týká budov nebo rodinných donů, jsou ovlivněny středomořskou architekturou.

Tato architektura tak velice snadno může vyniknout i na funkcionalistických stavbách, protože zjemní jejich sloh středomořskými prvky, které jsou oblé a něžné.

Přidat komentář

Nejnovější komentáře